Akademici skončili na MS čtvrtí ...
24.07.22

24. 7. 2022

Češi nezachytili úvod. Vyrovnaný souboj o bronz nakonec prohráli

Akademické mistrovství světa skončilo pro české muže nakonec čtvrtým místem. V nedělním souboji o bronz podlehli domácím Portugalcům 3:5.

V zápase se Čechům nepovedl vstup do utkání. Už v 5. minutě vedli domácí 2:0 a v 10. minutě zvýšil Lopes dokonce na 3:0. Až za tohoto stavu se probudili střelecky také čeští futsalisté. Na 1:3 snížil Šipka, jenže do přestávky si dal vlastní gól Sznapka a Portugalci znovu vedli o tři góly. Druhou půli ale svěřenci trenérů Brůny a Kopeckého vyhráli 2:1. Nečas s Blahutou snížili na 3:4, ale na vyrovnání už národní tým nedosáhl. Naopak na konečných 5:3 pečetili Jihoevropané.

Ohlas trenéra Martina Brůny: "Zklamání, tento pocit v nás nyní převládá. Utkání o bronz jsme nezvládli, důvodem byla naše nízká koncentrace v úvodu utkání, kde jsme si zápas vlastně prohráli. Pokud prohráváte s Portugalskem v šesté minutě 0:2 a následně v úvodu druhé půle 1:4, nemůžeme myslet na úspěch. Kluci byli připraveni, ale opět se ukázalo naše nízké české sebevědomí při střetnutích se světovou špičkou. Dnes se dalo vytěžit více. Za první poločas jsme s Markem na naše hráče hodně naštvaní, a to volím mírnější slova! Za druhý poločas, kde jsme předváděli hru, kterou jsme se chtěli prezentovat po celé utkání, musíme kluky pochválit. Pokud bychom udrželi toto tempo a byli odpovědní jako druhý poločas, mohli bychom se rvát o bronz. Na kdyby se nehraje, Portugalsko je bronzové a na nás zbyla nepopulární bramborová medaile. Škoda, že si při rozcvičení obnovil zranění Havrda, protože rozšířená marodka o tři hráče nám nedávala možnosti pro změnu stylu hry, i tak děkujeme našim hráčům za postup mezi čtyři nejlepší týmy turnaje a prezentaci České republiky na Mistrovství světa akademiků. Kluci mají na čem pracovat, musí si však uvědomit, že musí vyvinout veškeré úsilí, aby se mohli zlepšovat, ne jen čekat, že uznání přijde samo. Věřím, že na dalším mistrovství světa budeme silnější, většina hráčů bude mít tu možnost o nominaci zabojovat."

Česko - Portugalsko 3:5 (1:4)

Branky ČR: 10. Šipka, 22. Nečas, 25. Blahuta.

Česko: Žežulka, Javorski - Brázdil, Sznapka, Křemen, Blahuta, Balog, Nečas, Novák, Havrda, Šipka, Klíma. Trenéři Martin Brůna a Marek Kopecký.

23. 7. 2022

První prohra na MS přišla v semifinále s Brazílií. Češi zabojují v neděli o bronz

Čeští akademičtí futsalisté prohráli na mistrovství světa v Portugalsku sobotní semifinálový duel proti Brazílii. Navíc trenérům Brůnovi a Kopeckému přibyl další zraněný. Po Hromkovi také Sita, který si poranil nohu po střetu se spoluhráčem. Nedělní souboj o bronz proti Portugalsku je na programu ve 14:30.

První půle nabídla šance na obou stranách, ale Brazilci je na rozdíl od Čechů proměňovali. O přestávce kanárci vedli 3:0. Ve druhém poločase Jihoameričané brzy své vedení navýšili. Za rozhodnutého stavu přidali i další trefy. Dokonce si jednu Češi dali smolně sami. Brazílie postoupila do finále po výsledku 8:0.

Ohlas trenéra Martina Brůny: "Konfrontace dvou rozdílných světů byla k vidění v dnešním utkání mezi Brazílií a našimi kluky. Rozdíl byl opravdu markantní, bohužel Brazílie disponuje hráči, kteří hrají pravidelně v portugalské a španělské lize a naši hráči se s takovouto kvalitou setkávají minimálně. V české lize bohužel s kvalitními soupeři nenastupují pravidelně. Nemají kde získat zkušenosti z těžkých utkání, jako bylo to dnešní. Pro nás je to velká škola, sehrát takovéto utkání s tak kvalitním soupeřem, který skoro nechybuje, je skvělé pro získání zkušeností a nastavení zrcadla, jak dlouhá cesta a nastavení procesů výchovy je třeba nastavit, abychom se alespoň přiblížili na dané úrovni individuální kvality. Jsme stále ve hře o medaili, není na místě se litovat, ale je nutné se dobře připravit na zítřejší utkání, které sehrajeme opět se světovým týmem Portugalska. Dnes jsme se nechtěli jen bránit a čekat na vlastní polovině, pokusili jsme se presovat a donutit soupeře k chybám, ovšem individuálně jsme se nemohli dnes měřit. V památném Mistrovství Evropy 2010, kde získali hráči A týmu bronzové medaile, také v semifinále prohráli se Španělskem 0:8 a poté získali bronzové medaile, proč bychom nemohli naše áčko napodobit? Jdeme si odpočinout a zítra se porveme o medaili. Mrzí nás zranění Sity a Hromka, kteří zítra nemohou nastoupit. Tým se porve i za ně."

Česko - Brazílie 0:8 (0:3)

Česko: Žežulka, Javorski - Brázdil, Sznapka, Křemen, Blahuta, Sita, Balog, Nečas, Novák, Havrda, Šipka, Klíma. Trenéři Martin Brůna a Marek Kopecký.