ČR postoupila do finální fáze kvalifikace o MS 2024 ...
19.04.23

18. 4. 2023

Tvrdý zápas. Češi výhrou v Litvě potvrdili postup do další fáze kvalifikace

Česká reprezentace zvládla baráž a po dvou vítězstvích nad Litvou ji čeká boj v elitní fázi kvalifikace o postup na mistrovství světa. Na výhru 5:2 v Brně navázali úterní výhrou 2:1 na palubovce soupeře. O české trefy se postarali Pavel Drozd a Michal Seidler. Poděkování patří českým vojákům a zástupcům amasády v Litvě za perfektní atmosféru.

Do první čtyřky se vrátil Koudelka, který přišel o první zápas kvůli karetnímu trestu. Češi dali hned v úvodu najevo, že do Litvy nepřijeli bránit svůj náskok z Brna – už ve třetí minutě trefil Pavel Drozd z otočky na sedmi metrech břevno. Další velkou šanci měl o dvě minuty později Tomáš Vnuk, který ale nedokázal míč přistrčený Lukášem Rešetárem nasměrovat z několika kroků do branky. Skóre se tak otevřelo až ve 12. minutě po chrudimské spolupráci, když Matěj Slováček precizní zpětnou přihrávkou ze šesti metrů vyzval ke skórování nabíhajícího Pavla Drozda. Češi vedli 1:0. A nejlepší český střelec této kvalifikace zapsal pátou trefu.

Vedení ale svěřenci Tomáše Neumanna neudrželi dlouho, Litevci se prosadili ve 14. minutě z rohového kopu, což se jim povedlo už v závěru prvního zápasu u nás. Vyrovnávající branku si připsal Samsonik – 1:1. Litevci ale další velké šance neměli, česká obrana byla pozorná, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Po přestávce vychytal brankář Macenis šanci Michala Seidlera, vedle branky zamířil po Vnukově akci Koudelka. Další šanci měl Pavel Drozd, ale nastřelil gólmana. Ve 26. minutě viděli diváci parádní futsalovou akci v plzeňském provedení – Michal Holý milimetrovým křížným pasem přes celé hřiště našel na levém křídle Seidlera, který levačkou z první zvýšil na 2:1. Seidlerův střelecký rekord byl navýšen na 111 gólů.

Litevci nasbírali devět minut před koncem pět faulů a museli ubrat na důrazu. Dvě jejich šance vychytal pozorný Ondřej Vahala, česká defenzíva nepřipustila dramatický závěr ani při závěrečné power-play soupeře. Nejblíže vyrovnání byl Osauskas, který ale netrefil odkrytou branku, kterou v tu chvíli strážil už jenom Vnuk.

Českou reprezentaci tak čeká boj o postup ve čtyřčlenné skupině v elitní fázi. Los proběhne 8. června 2023. Zápasy musí být dohrány do 20. prosince tohoto roku. Na šampionát postoupí přímo vítězové skupin, další čtyři budou hrát na začátku příštího roku baráž.

Tomáš Neumann (trenér týmu): „Očekávali jsme těžké a tvrdé utkání, soupeř hrál na hraně obětavosti a svých možností. Podal daleko lepší výkon než u nás v Brně, kde byl trochu ustrašený. My jsme si to navíc komplikovali tím, že jsme nedávali góly a nebyli jsme produktivní. Ale na druhou stranu jsme do hry dali srdce, do hry se dostaly všechny tři čtyřky a všichni podali obětavý týmový výkon, padali jsme do střel a byli jsme odměněni vítězstvím. Pro nás je každý takový zápas důležitý, protože jím se tvoří charakter mužstva a pro mě je důležité i to, že si tak těžký zápas mohli zkusit i hráči, kteří normálně nenastupují. To je pro nás povzbuzení. Na podzim nás budou čekat soupeři na naší futsalové úrovni a tam se ukáže kvalita. Bude to výzva, na kterou se musíme připravit. Uděláme všechno pro to, abychom se, třeba přes baráž, na mistrovství světa podívali.“

Litva - Česko 1:2 (1:1)

Branky: 14. Samsonik (Zagurskas) - 12. P. Drozd (Slováček), 26. Seidler (Holý). Rozhodčí: Manzione (ITA) - Peronaová (ITA). ŽK: Sendžikas (LTU), Osauskas (LTU), Reimaris (LTU), Vasylius (LTU), Bučma (LTU). Diváci: 820.
Litva: Macenis (Čirba) – Zagurskas, Sendžikas, Reimaris, Sipavicus - Voskunovič, Baranauskas, Vasylius, Derendiajev, Bučma, Zenkovas, Osauskas, Samsonik. Trenér Mićo Martić.
Česko: Vahala (Hůla) - Koudelka, Slováček, D. Drozd, P. Drozd - Seidler, Rešetár, Holý, Vnuk, Künstner, Buchta, Vokoun, Křivánek. Trenér Tomáš Neumann.